Jozef Kadlečík

späť

Výstavba svojpomocne vs. firma

Stavať dom svojpomocne alebo na kľúč?

Rozhodujete sa ako stavať svoj rodinný dom? Využijete výstavbu na kľúč od jedného dodávateľa, alebo budete stavať svojpomocne? Aké sú výhody a nevýhody týchto alternatív.

Ak si necháme postaviť dom takzvane „na kľúč”, má to tú výhodu, že po celú dobu výstavby máme jedného partnera – stavbyvedúceho, s ktorým riešime prípadné zmeny stavby, kvalitu prevedených prác, časový harmonogram atď. To je výhodné ako časovo tak aj finančne, pretože na materiály a práce sú vzhľadom na objem poskytnuté zľavy.

Pri svojpomocnej výstavbe si môžeme vyskúšať svoje zručnosti – čo je vhodné len pre naozaj šikovných, fyzicky zdatných a majúcich dostatok času. Alebo si na jednotlivé subdodávky najímať jednotlivých dodávateľov, ale bude to časovo podstatne náročnejšie. Naviac musíte zvládnuť logistiku postupu jednotlivých prác a subdodávok. S každým subdodávateľom je tiež potrebné uzatvoriť zmluvy a poskladať logistický reťazec jednotlivých činností tak, aby na seba nadväzovali v správnom poradí, čo je niekedy náročná úloha aj pre skúseného manažéra.

Výnimku môžu predstavovať dokončovacie práce pri kompletácii domu, čo predstavuje napríklad položenie podlahových krytín, keramických obkladov a dlažieb, montáž kuchynskej linky či sanitárnych zriaďovacích predmetov. Niektoré montážne práce – najmä montáž sanity, bojlera, kotla, je vhodné zveriť do rúk špecialistovi, aby sme si mohli v prípade poruchy uplatniť reklamáciu.

Ak potrebujete na stavbe domu ušetriť, nikdy by ste nemali šetriť na základových konštrukciách, hydroizolácii, obvodových a nosných priečkach, krove a strešnej konštrukcii. Taktiež je potrebné, aby sme dbali na kvalitu použitých materiálov, pretože prvotné úspory sa môžu v budúcnosti prejaviť ako najmenej vhodná investícia. 

Výstavba domov

  Rýchly kontakt

  Adresa: 

  Pribinova 46

  920 01 Hlohovec


  Email:
  ecertifikaty@gmail.com

  Mobil: 
  0911 792 893